Dnia 4 grudnia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 25 odbyła się X edycja konkursu recytatorskiego „Zimowe Poezjobranie”.

Tematem tegorocznej edycji były wiersze Kaliny Jerzykowskiej, która została zaproszona na konkurs. Poetka była gościem honorowym i jednocześnie przewodniczącą jury. Jest teatrologiem, autorką wierszy, powieści, scenariuszy teatralnych, entuzjastką teatru dziecięcego. Dzieci przyznały jej swoje najwyższe odznaczenie: ORDER  UŚMIECHU.

W szkolnych eliminacjach zorganizowanych w naszej szkole wyłonione zostały dwie uczennice z klas IV – Zuzanna i Weronika.

Do recytacji w ZIMOWYM POEZJOBRANIU uczniowie wybierali dowolny wiersz ze zbioru poetki. Dziewczęta zaprezentowały walory głosowe i interpretacyjne. Zuzanna recytowała wiersz pt. „ Żale i narzekania węża do podlewania”, a Weronika wybrała tekst pt. „Spór o pióra”. Wybrane utwory stały się „materiałem”, który pozwolił pokazać szerszej publiczności umiejętności recytatorskie uczestniczek.

Udział w konkursie był ciekawym doświadczeniem i okazją do porównania uzdolnień młodych recytatorów. Sztuka recytacji jest wartością samą w sobie i istotnym elementem kształtowania pozytywnych uczuć w stosunku do ojczystego języka.

Agnieszka Mohylowska

Joanna Kołaczyńska