Dzień Głośnego Czytania

O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu szerszemu gronu użytkowników biblioteki. Lektura rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo.

Znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci i przekazania kilku cennych uwag jest Dzień Głośnego Czytania, obchodzony 29 września.

Inicjatywa powstała w 2001 roku w Polskiej Izbie Książki. Patronką święta została Pani Joanna Porazińska, wybitna pisarka. Celem tego święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest w szkołach i bibliotekach. W role czytających wcielają się nauczyciele bibliotekarze, znane osoby ze środowisk lokalnych lub starsi koledzy.

Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci. Literatura rozwija wyobraźnię i pamięć, poszerza słownictwo, znajomość gramatyki, pozwala odkrywać nowe, nieznane dzieciom światy.

Nasza biblioteka szkolna również obchodziła dzień głośnego czytania. Uczniowie grupy wiekowej 1-3 poznali historię Szarki na podstawie książki Pani Ewy Nowak „ Szarka”.

Ogłoszono konkurs na najładniejsze ilustracje przedstawiające przygody Gabrysi opisane we wspomnianym opowiadaniu.

Po rozstrzygnięciu konkursu zostaną wręczone nagrody książkowe.