WOLONTARIAT- MIEJSCE DLA LUDZI Z SERCEM NA DŁONI

Od kilkunastu już lat w Szkole Podstawowej nr 57 w Poznaniu działa grupa wolontariuszy niosąca pomoc innym.
W prace szkolnego wolontariatu zaangażowana jest cała społeczność szkolna. Wszystkich przyjmujemy z radością, a naszą dewizą są słowa słynnego angielskiego pisarza Lewisa Carolla: „Jeden z najgłębszych sekretów życia polega na tym, że tylko to, co robimy dla innych, jest tym, co naprawdę warto robić”.

Codzienność wolontariuszy to praca na rzecz słabszych, potrzebujących, często bezbronnych. Pomagamy na różne sposoby- pracowaliśmy z niepełnosprawnymi uczestnicząc w zajęciach hipoterapii oraz organizując zajęcia dla dzieci z Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Siostry Serafitki. Uczymy się zdobienia pierników od seniorów z zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej w Poznaniu. Każda chwila spędzona z tymi niezwykłymi ludźmi wzbogaca nasze doświadczenie i dodaje sił do pokonywania codziennych trudności.

Nie pozostając obojętnymi na potrzeby naszych kolegów ze społeczności szkolnej, organizujemy kiermasze świąteczne, wspólne kolędowanie i koncerty charytatywne (Koncert dla Alberta i Koncert dla Bolka). Wszystko po to by wesprzeć- by pomóc materialnie, ale także pokazać, że nikt nie jest sam ze swoimi problemami…

Kolejną akcją podejmowaną przez wolontariuszy są zbiórki na schroniska dla zwierząt (zbieraliśmy już dary dla schronisk
w Poznaniu, Swarzędzu, Obornikach i Przyborówku). Organizowane od początku istnienia Szkolnego Wolontariatu na stałe wpisały się w jego działalność. Zbiórki przeprowadzane są dwutorowo- wśród mieszkańców osiedla oraz wśród uczniów
i nauczycieli. Efekty tej akcji są zawsze miłym zaskoczeniem- pokazują, że ludzie o wielkim sercu, hojni i wrażliwi na los zwierząt mieszkają obok nas.

Od wielu lat współpracujemy z Fundacją Redemptoris Missio włączając się w liczne zbiórki na potrzeby misji (zbieraliśmy już materiały opatrunkowe, przybory szkolne, czapki, środki czystości, szczoteczki do zębów czy okulary). Współpracujemy także
z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy zbierając środki pieniężne na wyznaczone przez Fundację medyczne cele. Bliska naszym sercom jest także Fundacja Dzieci Madagaskaru, z którą zbieraliśmy m.in. plastikowe nakrętki oraz Fundacja Dziecięcych Serc, dla której zebraliśmy zawrotną ilość butów.

Wraz z wolontariuszami promujemy zdrowy styl życia. Świadczą o tym takie akcje i wydarzenia, jak Bieg po Zdrowie integrujący całą społeczność szkolną, rodziców i mieszkańców Smochowic oraz Charytatywny Bieg Motyli wspierający działalność poznańskiego Hospicjum Palium. Dużą wagę przykładamy także do szerzenia wśród uczniów wiedzy na temat pierwszej pomocy, dlatego zorganizowane zostały w naszej szkole warsztaty 4MIN4LIFE. Dzięki nim wiemy, że od naszych decyzji i udzielenia fachowej pomocy zależeć może czyjeś życie.

Pozostając wrażliwymi na potrzeby drugiego człowieka, starając się wyjść naprzeciw jego potrzebom i zrozumieć uczucia innych, organizujemy Dzień Wrażliwości- Dzień Motyla, obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, przygotowujemy Szpikowe Paczki. Szukając nowych pomysłów i inspiracji do działania, spotykamy się z ciekawymi osobami, dla których wolontariat jest sensem życia.

W prace Szkolnego Wolontariatu włączona jest cała społeczność szkolna, czyli uczniowie ze wszystkich klas, rodzice, często także mieszkańcy Smochowic oraz dzieci z pobliskich przedszkoli. W żadnym działaniu nie jesteśmy sami. Często wspierają nas absolwenci, mając w swoich sercach pamięć o tym, ile dobra podarowali innym pracując w Szkolnym Wolontariacie Szkoły Podstawowej nr 57 w Poznaniu.

Wszystkie nasze akcje cieszą się zrozumieniem uczniów naszej szkoły i ich rodziców. Nie ma wśród nas nikogo, kto zniechęciłby się do pracy w wolontariacie. Każdy jest zadowolony, że w tak wyjątkowy sposób można pomagać innym. Bezustannie pojawiają się wśród nas nowe osoby chcące dołączyć do grona wolontariuszy. Nasza praca nie zawsze jest łatwa, wymaga poświęcenia swojego czasu, niekiedy przełamania swoich słabości czy pokonania nieśmiałości.

Nasza praca doceniona została przez Kapitułę Konkursu „Poznański Wolontariusz Roku 2018”, która przyznała nam
I miejsce w kategorii „Wolontariat Szkolny”. Jest to ważne wyróżnienie, utwierdzające nas w przekonaniu, że warto iść za głosem serca i mnożyć dobro dając z siebie to, co mamy najlepsze .

Nasi wolontariusze to niezwykli ludzie, którzy czyniąc dobro, sami stają się coraz lepsi. Działamy, doskonalimy się i dajemy siebie innym pamiętając o słowach Jana Pawła II „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, co posiada, ale przez to, czym dzieli się z innymi”.

Opiekun Wolontariatu:

Angelika Krause