Działania podejmowane w ostatnich latach przez Szkolny Wolontariat:

1. Szerzenie idei wolontariatu wśród społeczności szkolnej i lokalnej.
  2. Praca z osobami niepełnosprawnymi z Domu Pomocy Społecznej (ul. Św. Rocha w Poznaniu) oraz wspieranie dzieci w szpitalu.
  3. Uczestnictwo w ogólnopolskiej akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” (zbiórka słodyczy i przyborów szkolnych dla dzieci z DPS s. Serafitek w Poznaniu i Chodzieży oraz dla Rodzinnego Domu Dziecka nr 3 i Domu Dziecka w Poznaniu). Dary te przekazujemy dzieciom - odwiedziny i wspólne kolędowanie wprowadzają w atmosferę Świat Bożego Narodzenia. Do zbiórki przyłączyły się dzieci z pobliskich przedszkoli.
  4. Pomoc przy hipoterapii prowadzonej w stadninie koni na poznańskiej Woli.
  5. Zbiórki prowadzone na rzecz schronisk dla zwierząt (dla schroniska w: Swarzędzu, Obornikach, Poznaniu i Przyborówku); zbierane były: karma, koce, kosmetyki do pielęgnacji zwierząt itp. Dzięki zbiórkom nawiązana została współpraca z działającym na naszym osiedlu Centrum Uśmiechu Dzieci Aktywnych i Kreatywnych, które co roku aktywnie włącza się w tę akcję.
  6. Akcja Bezpieczny Pies Przyjaciel, której celem jest uczenie dzieci rozumienia natury i potrzeb psów oraz przekazanie wiedzy na temat: "Jak ustrzec się przed psią agresją".
  7. Włączenie się w Dni Misyjne - zorganizowane jak dotąd dwukrotnie, którym towarzyszyło spotkanie z misjonarzami świeckimi z Fundacji Redemptoris Missio oraz z misjonarzami ze zgromadzenia księży Zmartwychwstańców. Dopełnieniem Dni Misyjnych były konkursy o tematyce misyjnej, wystawa zdjęć w hollu szkoły udostępniona przez Fundację oraz zbiórki darów (przyborów szkolnych i materiałów opatrunkowych).
  8. Współpraca z Fundacją Dzieci Madagaskaru, zorganizowaliśmy zbiórkę nakrętek - udało nam się zebrać 380 kg!!! W ramach współpracy gościliśmy w naszej szkole wolontariuszkę, Patrycję Malik, która opowiedziała nam o swojej pracy na Madagaskarze.
  9. Organizacja kiermaszy świątecznych (bożonarodzeniowych oraz z okazji świąt Wielkiej Nocy), które są okazją do kupienia prac wykonanych przez uczniów Zespołu Szkół nr 1 oraz zjedzenia poczęstunku.
  10. Akcja Walentynka PCK - włączenie się w sprzedaż maskotek dostarczonych do szkoły przez PCK. Całkowity dochód z ich sprzedaży przekazany został PCK.
  11. Koncert Charytatywny „Potrafimy Pomagać” oraz „Koncert dla Przyjaciół” - sponsorów i osób wspierających działania na rzecz Zespołu Szkół nr 1.
  12. Uroczyste obchody Dnia Mamy i Taty przy współpracy z parafią.
  13. Zbiórka obuwia prowadzona przy współpracy z Fundacją Dziecięcych Serc (zebraliśmy 102 pary butów, co dało aż 46,1 kg!). Po posortowaniu i sterylizacji buty zostały przekazane potrzebującym w Afryce.
  14. Zbiórka przyborów szkolnych dla domu dziecka w Solecznikach na Litwie. Zbiórka prowadzona była we współpracy ze Stowarzyszeniem Sympatyków Sportu Żużlowego "Skorpiony”. Także zbiórka zabawek, czapek i szalików dla dzieci z Afganistanu.
  15. Pomagamy chorym dzieciom, które przebywają na oddziale onkologicznym; przygotowujemy dla nich kolorowe kartki, a w tym roku włączyliśmy się do akcji „Poduszka dla maluszka”, która polegała ona wyszywaniu poszewek na poduszki dla dzieci ze szpitala.
  16. Obchodziliśmy Dzień Wrażliwości, wolontariusze gimnazjum wraz z uczniami szkoły podstawowej zachęcali do postawy pełnej wrażliwości, uczestniczyli także we wspomnianych obchodach tego święta, które odbyły się w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Obchodom towarzyszyły liczne wydarzenia, koncerty, warsztaty, prowadzone przez wolontariuszy z "Motylego wolontariatu".
  17. Promujemy zdrowy styl życia wśród uczniów, mieszkańców Smochowic i Poznania organizując Smochowicki Bieg Po Zdrowie. Impreza cieszy się dużym uznaniem, włącza się coraz więcej osób, swym zasięgiem obejmuje ok. 600 osób. Przy organizacji biegu współpracujemy z licznymi instytucjami i firmami, które wspierają nasze działania oraz pracę szkoły. Wraz ze studentami z Wyższej Szkoły Bankowej w czasie biegu zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy dla malutkiego Jasia chorego na mukowiscydozę. Została też zorganizowana stacjonarna zbiórka krwi, a Drużyna Szpiku prowadziła działania edukacyjne, zachęcając nas do zostania dawcą.

Wyróżnienia i podziękowania:

- wyróżnienie w konkursie „Serce na Dłoni”,

-  wyróżnienie Wicewojewody Poznańskiego w konkursie „Mały Wolontariat”,

-  podziękowania od: Fundacji Matio, Fundacji Redemptoris Missio, Sióstr Serafitek, Rodzinnego Domu Dziecka i Rodzinnego Domu Dziecka nr 3, Fundacji Dzieci Madagaskaru, Urzędu Wojewódzkiego i inne.

-  wsparcie medialne Telewizji Poznańskiej, która włączyła się razem z nami  w ogólnopolską akcję Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.

Opiekunowie szkolnego wolontariatu
Anna Maciejewska i Angelika Krause