Działania podejmowane w ostatnich latach przez Szkolny Wolontariat:

1. Szerzenie idei wolontariatu wśród społeczności szkolnej i lokalnej.
  2. Udział w Szkoleniu dla Liderów i Koordynatorów Szkolego Wolontariatu.
  3.  Coroczna zbiórka na rzecz schronisk dla zwierząt (zbieraliśmy już dary dla schroniska w: Swarzędzu, Obornikach, Poznaniu i Przyborówku). Akcja prowadzona jest zarówno wśród mieszkańców osiedla, jak i wśród społeczności lokalnej.W naszym działaniu wspiera nas zaprzyjaźnione przedszkole CUDAK.
  4. Organizacja na terenie szkoły warsztatów z pierwszej pomocy 4MIN4LIFE (warsztaty prowadzone przez grupę licealistek, miały na celu szerzenie świadomości o tym, jak ważna jest pierwsza pomoc i jakie znaczenie mają pierwsze cztery minuty po wypadku/ zasłabnięciu).
  5. Wspieranie pracy poznańskiej Fundacji Redemptoriss Missio (zbieraliśmy już m.in.szczoteczki do zębów, materiały opatrunkowe,czapki i okulary).
  6. Udział w Finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od kilku lat akcja przeprowadzana jest przy współpracy
    z Fundacją CREO.
  7. Uczestniczenie w Biegu Motyli dookoła Jeziora Maltańskiego. Celem akcji jest wsparcie działalności Hospicjum Palium.
  8. Koncerty Charytatywne wspierające naszych uczniów (Koncert dla Alberta i Koncert dla Bolka).
  9. Praca z osobami niepełnosprawnymi z Domu Pomocy Społecznej (ul. Św. Rocha w Poznaniu). Wspólne śpiewy, prace plastyczne i konkursy pomogły nam w integracji, zapewniając czas wypełniony dobrą zabawą.
  10. Uczestnictwo w ogólnopolskiej akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” (zbiórka słodyczy i przyborów szkolnych dla dzieci z DPS s. Serafitek w Poznaniu i Chodzieży oraz dla Rodzinnego Domu Dziecka nr 3 i Domu Dziecka w Poznaniu). Dary te przekazujemy dzieciom - odwiedziny i wspólne kolędowanie wprowadzają w atmosferę Świat Bożego Narodzenia. Do zbiórki przyłączyły się dzieci z pobliskich przedszkoli.
  11. Współpraca z Samorządem Uczniowskim (wspieranie się w działaniach, podejmowanie wspólnych inicjatyw).
  12. Praca z osobami starszymi z Domu Pomocy Społecznej w Poznaniu (wspólne ubieranie choinki i zdobienie pierniczków).
  13.  Współpraca z Drużyną Szpiku- przeprowadzenie na terenie szkoły zbiórki darów, z których przygotowane zostały Szpikowe Paczki.
  14. Pomoc przy hipoterapii prowadzonej w stadninie koni na poznańskiej Woli.
  15. Wyjścia interacyjne wolontariuszy (kręgle, kino, teatr).
  16. Akcja Bezpieczny Pies Przyjaciel, której celem jest uczenie dzieci rozumienia natury i potrzeb psów oraz przekazanie wiedzy na temat: "Jak ustrzec się przed psią agresją".
  17. Włączenie się w Dni Misyjne - zorganizowane jak dotąd dwukrotnie, którym towarzyszyło spotkanie z misjonarzami świeckimi z Fundacji Redemptoris Missio oraz z misjonarzami ze zgromadzenia księży Zmartwychwstańców. Dopełnieniem Dni Misyjnych były konkursy o tematyce misyjnej, wystawa zdjęć w hollu szkoły udostępniona przez Fundację oraz zbiórki darów (przyborów szkolnych i materiałów opatrunkowych).
  18. Współpraca z Fundacją Dzieci Madagaskaru, zorganizowaliśmy zbiórkę nakrętek - udało nam się zebrać 380 kg!!!
    W ramach współpracy gościliśmy w naszej szkole wolontariuszkę, Patrycję Malik, która opowiedziała nam o swojej pracy na Madagaskarze.
  19. Organizacja kiermaszy świątecznych, które są okazją do kupienia prac wykonanych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr57 oraz zjedzenia pysznych domowych ciast.
  20. Uroczyste obchody Dnia Mamy i Taty przy współpracy z parafią.
  21. Zbiórka obuwia prowadzona przy współpracy z Fundacją Dziecięcych Serc (zebraliśmy 102 pary butów, co dało aż 46,1 kg!). Po posortowaniu i sterylizacji buty zostały przekazane potrzebującym w Afryce.
  22. Zbiórka przyborów szkolnych dla domu dziecka w Solecznikach na Litwie. Zbiórka prowadzona była we współpracy ze Stowarzyszeniem Sympatyków Sportu Żużlowego "Skorpiony”.
  23. Pomagamy chorym dzieciom, które przebywają na oddziale onkologicznym; przygotowujemy dla nich kolorowe kartki, włączyliśmy się także w akcję „Poduszka dla maluszka”, która polegała ona wyszywaniu poszewek na poduszki dla dzieci ze szpitala.
  24. Obchodziliśmy Dzień Wrażliwości, wolontariusze zachęcali do postawy pełnej wrażliwości, uczestniczyli także we wspomnianych obchodach tego święta, które odbyły się w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Obchodom towarzyszyły liczne wydarzenia, koncerty, warsztaty, prowadzone przez wolontariuszy z "Motylego wolontariatu".
  25. Promowanie zdrowego stylu życia wśród uczniów, mieszkańców Smochowic i Poznania poprzez organizację Smochowickich Biegów Po Zdrowie. Imprezy cieszyły się dużym uznaniem. Wraz ze studentami z Wyższej Szkoły Bankowej w czasie biegu zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy dla malutkiego Jasia chorego na mukowiscydozę. Została też zorganizowana stacjonarna zbiórka krwi, a Drużyna Szpiku prowadziła działania edukacyjne, zachęcając nas do zostania dawcą.

Wyróżnienia i podziękowania:

- I Miejsce w Konkursie "Poznański Wolontariusz Roku 2018", w kategorii Wolontariat Szkolny.

- wyróżnienie w konkursie „Serce na Dłoni”,

-  wyróżnienie Wicewojewody Poznańskiego w konkursie „Mały Wolontariat”,

-  podziękowania od: Fundacji Matio, Fundacji Redemptoris Missio, Sióstr Serafitek, Rodzinnego Domu Dziecka i Rodzinnego Domu Dziecka nr 3, Fundacji Dzieci Madagaskaru, Urzędu Wojewódzkiego i inne.

-  wsparcie medialne Telewizji Poznańskiej, która włączyła się razem z nami  w ogólnopolską akcję Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.

Opiekunowie szkolnego wolontariatu

Anna Maciejewska