dziennik elektroniczny2

A- A A+

19 kwietnia 2024 r., w rocznicę powstania w getcie warszawskim, w naszej szkole odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej Zalmana Kłodawskiego. Wydarzenie to jest wynikiem współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z Cyfrowym Lapidarium Poznania i Szkołą Podstawową nr 57.

W uroczystości wzięli udział zastępca prezydenta Miasta Poznania Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Wiesław Banaś, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobus, prezes Stowarzyszenia Cyfrowe Lapidarium Poznania Paweł Skrzypalik oraz prezes Fundacji Barak Kultury Przemysław Prasnowski. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował dyrektor poznańskiego oddziału dr hab. Rafał Reczek. Obecni byli również przedstawiciele Rady Osiedla Krzyżowniki – Smochowice, Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 57 w Poznaniu, środowiska nauczycieli i uczniów. 

Prelekcję wygłosił Jan Kwiatkowski – historyk, współpracownik Muzeum Obozu w Dachau i wieloletni badacz historii życia Zalmana Kłodawskiego. 

Po wystąpieniach zaproszonych gości głos oddano młodym artystom naszej szkoły. O Zagładzie opowiedzieli oni językiem poezji i muzyki. Zgromadzonej publiczności dostarczyli wielu wzruszeń.

Do swojego występu uczniowie przygotowywali się pod troskliwym okiem pani Marzeny Bernaciak (język polski), pani Elżbiety Klonowskiej-Praczyk (historia) i pani Agnieszki Teleckiej (muzyka).

Początek strony