dziennik elektroniczny2

A- A A+

 

W związku z obchodami 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę Szkoła Podstawowa nr 57 im. Józefa Kostrzewskiego realizuje projekt pt. „Niepodległa”.

Celem projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczniów i młodzieży we wszystkich grupach wiekowych oraz  w środowisku lokalnym, przybliżanie wartości najważniejszych dla każdego Polaka: symboli narodowych, treści historycznych ukazanych w literaturze, muzyce, malarstwie.

Poniżej realizowane w szkole działania:

Grupa wiekowa I-III:

  1. W połowie września odbyła się wycieczka do Giecza. Był to klasy wyjazd integracyjny połączony z poznaniem początków PAŃSTWA POLSKIEGO. W Gieczu dzieci dowiedziały się, jak wyglądało życie w grodzie, jak mieszkali i czym się oni zajmowali się wtedy ludzie. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość przebrania się w repliki strojów z tamtych czasów, próbowali strzelać z łuku i własnoręcznie robili mąkę z ziaren. Próbowali tez podpłomyków upieczonych na ognisku. W drodze powrotnej odwiedziliśmy MUZEUM DZIECI WRZESIŃSKICH, gdzie dzieci dowiedziały się, jak wyglądała kiedyś szkoła i jak trudno było dzieciom, którym zakazano posługiwać się językiem ojczystym.

 2. Dnia 16 października klasy 2a i 2b były na lekcjach muzealnych w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym oraz w Muzeum Historii miasta Poznania. Dzieci uczestniczyły w lekcji dotyczącej historii polskiego godła (a właściwie herbu) oraz w lekcji o Powstaniu Wielkopolskim. Posłuchały opowieści o Ignacym Paderewskim, obejrzały i poznały poszczególne elementy munduru powstańca oraz różne rodzaje broni. Uczestniczyły też w warsztatach, podczas których projektowały swój własny herb i odgrywały rolę strzelców. Bardzo podobała im się taka lekcja historii. Przy okazji popatrzyły na trykające się koziołki.

3. Klasy II i III szkoły podstawowej w połowie października wybrały się do Muzeum Wojskowego i Muzeum Państwa Polskiego. Uczestniczyły w lekcji muzelanej nt. barw narodowych i tradycji niepodległościowych.

4. Dnia 29 października uczniowie klas I- III brali udział w konkursie recytatorskim "Wierszolandia". W tym roku odbywała się ona pod hasłem 100 rocznicy odzyskania niepodległości, stąd uczniowie recytowali wiersze patrioyczne. Każda klasa wyłoniła trzech przedstawicieli, którzy walczyli o zwycięstwo na swoim poziomie klasowym. Uczniowie z bardzo dużym zaangażowaniem podeszli do tematu. Zadbali zarówno o piękną recytację jak i elegancki strój ( często nawiązujący do naszych barw narodowych) ale i rekwizyty , którymi chcieli pomóc  w lepszym odbiorze wiersza. Jury nie miało łatwego zadania, gdyż poziom był bardzo wyrównany.

5. Apel w grupie wiekowej

Grupa wiekowa IV-VI:

  1. Na początku października klasy IV wraz z wychowawcami odwiedziły dwa poznańskie muzea: Muzeum Historii Miasta Poznania oraz Wielkopolskie Muzeum Wojskowości. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze zbiorami muzeów oraz uczestniczyć w warsztatach dotyczących herbu naszego miasta, dawnych zawodów oraz poszerzyć wiedzę dotyczącą obowiązków rycerza i damy dworu.

2. W ostatnim tygodniu października w klasach IV i V odbyły się patriotyczne lekcje jęzka polskiego według scenariusza p. Joanny Kołaczyńskiej na podstawie książki pt.:"Jak Miś Poznańczyk historii nauczał", autorstwa emerytowanej nauczycielki historii w naszej szkole p. Renaty Gendaszyk. Była to wartościowa lekcja oparta na ciekawej opowieści, historia widziana oczami tytułowego bohatera. Czwartoklasiści czytali książkę z podziałem na role, układali plan wydarzeń, rozwiązywali krzyżówki i kolorowali tematyczne obrazki.

3. Apel w grupie wiekowej IV-VI. Dnia 9 listopada grupa wiekowa IV-VI wzięła udział w apelu z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości. Apel przygotowała klasa VIa. O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała Hymn Polski.

4. W ramach projektu "Niepodległa" klasy V uczestniczyły z konkursie wzorowanym na popularnym teleturnieju "Kocham Cię Polsko". 15 listopada rywalizowały ze sobą drużyny z klas V a i V b, a 19 listopada klasa V c i V d. Zadania przygotowała pani bibliotekarka Barbara Świtała. Uczestnicy musieli wykazać się ogólną wiedzą na temat naszej Ojczyzny. Były pytania o ważne daty, postacie historyczne i polskich noblistów. Uczniowie musieli - indywidualnie i drużynowo przeliterować - z zachowaniem zasad ortografii- trudne wyrazy. Ciekawą konkurencją było "Więcej czy mniej", gdzie drużyny licytowały , np. długość rzeki Wisły i Warty czy liczbę mieszkańców Warszawy i Poznania. Publiczność dopingowała swoje drużyny wznosząc przygotowane na tę okazję hasła i okrzyki. Zwycięstwo wywalczyły sobie klasy: VB i V D.

5. Uczniowie klas VI wzięli udział w klasowym konkursie 1 z 10 na temat II Rzeczpospolitej. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące udziału Polaków w I wojnie światowej, kształtowania się granic Polski czy osiągnięć gospodarczych i kulturalnych II RP. Uczestnicy najpierw odpowiadali na pytania po kolei, w drugiej rundzie wskazywali osobę do odpowiedzi a w trzeciej mogli decydować - czy sami odpowiadają na pytanie czy wskazują na przeciwnika. 75 pytań przygotowanych przez panią Elżbietę Praczyk pozwoliło wyłonić zwycięzców. W klasie VI A najlepszy okazał się Tymon Radlak, a w VI B Amelia Klósak.

 

 Grupa wiekowe VII-VIII i III GIM

1. Dnia 17 października klasa VII a, a 23 październka klasa VIIb  z najstarszej grupy wiekowej zwiedziły Muzeum Wojskowe i Ratusz w Poznaniu, zapoznały się ze zbiorami muzeum podczas lekcji oraz przypomniały sobie historię Ratusza na Starym Rynku

2. Apel w grupie wiekowej

3. Wizyta w Muzeum Powstania Wielkopolskiego kla gimnazjalnych:

4. Dnia 7 grudnia grupa uczniów klas VIII wybrała się także do Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

 Świietlica

1. Świetlica szkolna prowadzi cykliczne zajęcia plastyczno-techniczne i również włączyła się w projekt  "Niepodległa".

2. Zajęcia czytelnicze w świetlicy: "Czytanie na dywanie"

2.Konkurs na najładniejszy kotylion i zajęcia plastyczne

.

Wspólne dla wszystkich:

Dnia 7 października odbył się  rajd rowerowy Szlakiem Powstania Wielkopolskiego do Lusowa pod Patronatem  Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Wzięło w nim udział 22 osoby - uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami i opiekunami. Trasa rajdu liczyła ok 20 km na mecie rajdu na każdego czekał gorący posiłek. Następnie odbywały się konkurencje sprawnościowe m.in konkurs w strzelaniu z wiatrówki, w którym  dwie nasze drużyny zdobyły puchary - Zuzia Majchrzak z rodzicami oraz Michał Piechnicki z rodzicami. Zwiedzaliśmy również Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie.

2. Wystawa książek o tematyce niepodległościowej w bibliotece szkolnej

3. W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas 6, 7 i 8 wykonali lapbooki na tematy związane z II Rzeczpospolitą m.in moda w okresie międzywojennym, kultura, polityka zagraniczna II RP. Efekty pracy uczniów wywieszone zostały w holu szkolnym. 

 4. Wieczornica i warsztaty origami na zakończenie projektu WIECZORNICA

Na zakończenie projektu pt. :"Niepodległa" społeczność szkolna: wolontariusze i nauczyciele z panią dyrektor Elżbietą Zarębską na czele pod czujnym okiem mistrzyni origami i autorki pomysłu p. mgr Anny Wiorek wykonała ozdoby na świąteczną choinkę. 

Choinka z ozdobami w barwach polskiej flagi zajęła honorowe miejsce w holu szkoły.

NIEPODLEGŁA

Początek strony