dziennik elektroniczny2

A- A A+

Dni Kariery, które odbyły się w naszej szkole, w dniach 17 – 21 października 2022 r. były dla uczniów okazją do poznania wielu zawodów oraz odkrywania swoich zainteresowań. W ramach projektu zrealizowane zostały następujące wydarzenia:

Konkurs dla klas 1 – 3, który polegał na wymyśleniu rymowanki lub rebusu na temat dowolnie wybranego zawodu. Na konkurs wpłynęło 16 prac, które zaprezentowane zostały na wystawie w holu szkoły. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni „Wielką księgą zawodów”.

Tematyczne lekcje wychowawcze

W klasie 1 b uczniowie zaprezentowali swoje wymarzone zawody w formie kalamburów.

„Kto to powiedział?” - w klasach 4  uczniowie, na podstawie krótkich opisów zadań zawodowych i umiejętności, zgadywali o jaki zawód chodzi.

„Czym się zajmuje?” – to gra, w której uczniowie klas 5 i 6 łączyli nazwy zawodów z ich opisami.

„Wymień trzy zawody”  - szybkie myślenie, koncentracja i refleks przydały się uczniom klas 7 i 8, którzy w krótkim czasie musieli wymienić po trzy zawody z różnych obszarów rynku pracy, np. Wymień trzy zawody, które znajdziesz w hotelu…, w których dużo pracuje się z dokumentami, …związane z finansami.

Lekcje wywołały wiele pozytywnych emocji, były inspiracją  do dyskusji o zawodach i okazją do rozmowy o zainteresowaniach.

Spotkania z rodzicami prezentującymi wykonywany przez siebie zawód

W murach naszej szkoły gościliśmy przedstawicieli różnych profesji.

Uczniowie klasy 4b zgłębili tajniki poszczególnych działów ogrodnictwa, np. zakładanie ogrodów, sadownictwo, nasiennictwo, ochrona roślin. Dowiedzieli się, jakie przedmioty szkolne mogą okazać się ważne w pracy ogrodnika. Ciekawość wzbudziła opowieść o pracy arborysty, zajmującego się między innymi pielęgnacją i wycinką drzew przy wykorzystaniu metod alpinistycznych.

Przedstawiciele zawodów prawniczych pojawili się aż w trzech klasach: radca prawny w klasie 4a i 6a, adwokat w klasie 6a, prokurator w klasie 8b. Opowiadali oni o zawodach prawniczych, drodze edukacyjnej: studiach prawniczych i aplikacji oraz o specyfice swojej pracy. Uczniowie klasy 6a usłyszeli ciekawostki prawne z innych krajów, np. zakaz żucia gumy w Singapurze czy obowiązujący na Alasce zakaz budzenia niedźwiedzia. Pani prokurator przekazała wiele cennych informacji na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich. Uczniowie zobaczyli również jak wygląda toga – służbowy strój radcy prawnego i prokuratora.

O ważnym zawodzie żołnierza uczniowie klas 5b i 6b mogli dowiedzieć się bezpośrednio od przedstawicieli tej profesji, czyli żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zaproszeni goście z pasją opowiadali o swojej codziennej pracy, przedstawili wiele pozytywnych jej aspektów, ale szczerze wskazywali też na poświęcenie,  jakiego wymaga od nich  służba dla ojczyzny. Uczniom zostały zaprezentowane dwa rodzaje umundurowania -  mundur wyjściowy i codzienny polowy, przy czym ten drugi wzbudził bardzo duże zainteresowanie wśród uczniów. Dzięki zaproszonym żołnierzom i ich prezentacji,  wielu uczniów wskazywało , że ten kierunek kształcenia, i w przyszłości pracy,  jest dla nich bardzo atrakcyjny i pożądany.

Uczniowie klasy 8b mieli również okazję poznać specyfikę pracy wykładowcy akademickiego pracującego z studentami obcokrajowcami. Dowiedzieli się, jak ważna w pracy z ludźmi jest pasja, tolerancja i szacunek dla drugiego człowieka. A podsumowaniem niezwykle ciekawej lekcji było motto wygłoszone przez gościa „Jeżeli twoja praca jest twoim hobby, to nie przepracujesz ani jednego dnia”

Warsztaty plastyczne

W klasach 6 i 7 na lekcjach plastyki, uczniowie projektowali znak  promujący zawód. Pracę plastyczną poprzedziła rozmowa na temat zawodów, co może być ich atrybutem. Uczniowie klas 6 skoncentrowali się na zawodach związanych z budownictwem nawiązując do tematów omawianych na lekcji techniki, a związanych z budowa domu. Najciekawsze prace zostały wywieszone w holu szkoły.

 

znak promujący zawód 1
kalambury 1B (2)
Kalambury 1b (3)
kalambury 1B (4)
kalambury 1B
konkurs 1-3 (zdj.1)
konkurs 1-3 (zdj.2)
konkurs 1-3 (zdj.3)
konkurs 1-3 (zdj.4)
konkurs 1-3 (zdj.5)
konkurs 1-3 (zdj. 6)
ogrodnik
toga
znak promujący zawód 2
znak promujący zawód 3
żołnierze 1
żołnierze 2
lekcje wychowawcze 2
lekcje wychowawcze 1
lekcje wychowawcze 3
wykładowca akademicki
Początek strony