Szkolny Wolontariat w Szkole Podstawowej nr 57, im. Józefa Kostrzewskiego został nagrodzony w  Poznańskim Konkursie Wolontariusz Roku 2018 w kategorii wolontariat szkolny. Na scenie Sali Ziemi 12 grudnia 2018 pojawiło się kilkaset osób nagrodzonych i wyróżnionych za bezinteresowne pomaganie innym.

Hasłem przewodnim tegorocznego konkursu było "Ludzie z sercem na dłoni". Dłonie stanowią bardzo ważny element w kontakcie z drugim człowiekiem. Można nimi przekazać odrobinę ciepła, pogłaskać, przytulić lub pomóc. Takich ludzi, pełnych dobra, widać było na widowni. Zasiadł na niej m.in. Mieczysław Hryniewicz, aktor filmowy i teatralny, który zapowiadał każdą kategorię z nagrania  pokazywanego na wielkim ekranie umieszczonym za sceną. Pan Mieczysław jest zaprzyjaźniony z naszą szkołą, mieliśmy przyjemność spotkania z aktorem w naszej szkole. Nagrody i wyróżnienia w ramach konkursu Poznański Wolontariusz 2018 przyznano w sześciu kategoriach: wolontariat pracowniczy, szkolny, senioralny, młodzieżowy, indywidualny i zespołowy. Zwycięzcą w kategorii indywidualnej została Katarzyna Bujakiewicz. To pochodząca z Poznania aktorka filmowa i teatralna. Od wielu lat znajduje czas na szeroką działalność charytatywną. Pani Kasia również gościła w naszej szkole, trzymała za nas kciuki w czasie trwania konkursu Poznański Wolontariusz Roku oraz mile o nas wspomniała w trakcie gali odbierając swoją nagrodę.

Poprzez swoją ponad dziesięcioletnią działalność, Szkolny Wolontariatw Szkole Podstawowej nr 57 stał się rozpoznawalny zarówno pośród osób związanych ze szkołą, jak i pośród całej społeczności lokalnej. Różnorodność podejmowanych akcji (m.in. praca z dziećmi i dorosłymi, praca z niepełnosprawnymi, wspieranie schronisk dla zwierząt, organizowanie akcji charytatywnych, promowanie zdrowego stylu życia) pozwala naszym wolontariuszom na doświadczanie pomagania w różnych jego wymiarach. Naszą codzienność wypełnia praca na rzecz słabszych, potrzebujących i często bezbronnych. Jest to wynikiem potrzeby naszych serc i chęci podzielenia się sobą z innymi. Nasi wolontariusze to osoby empatyczne, odpowiedzialne i rozumiejące potrzeby drugiego człowieka. Ich głowy i serca wypełnione są ideałami oraz wiarą w to, że warto czynić dobro i warto znaleźć we współczesnym, zabieganym świecie czas dla innych ludzi. Czynimy to zatem z radością! Nasza praca nie zawsze jest łatwa, wymaga poświęcenia swojego czasu, niekiedy przełamania własnych słabości czy pokonania nieśmiałości. Nie ma jednak wśród nas nikogo, kto zniechęciłby się do pracy w wolontariacie. Wręcz przeciwnie, wszyscy są dumni z tego, że mogą pomagać. Cały czas zgłaszają się do nas nowe osoby gotowe do pracy. Często wspierają nas także nasi absolwenci, mając w swoich sercach pamięć o tym, ile dobra podarowali innym pracując w Szkolnym Wolontariacie. Nasi wolontariusze to niezwykli ludzie, którzy czyniąc dobro sami stają się coraz lepsi. Działamy, doskonalimy się i dajemy siebie innym pamiętając o słowach Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, co posiada, ale przez to, czym dzieli się z innymi”.

Wolontariat to jest styl życia. To jest sposób myślenia o tym, co otacza nas dookoła. Gala Poznański Wolontariusz Roku była  dniem podziękowań dla tych, których często nie widzimy, a bez których wiele rzeczy by się nie wydarzyło. Wolontariusze z uśmiechem na twarzy poświęcają swój czas i swoją energię. Za to im bardzo dziękujemy. Szanujmy pracę społeczną innych ludzi, ponieważ jest ona nieprzeliczalna na pieniądze. Jest bezcenna.

Po wręczeniu nagród i wyróżnień przyszedł czas na część artystyczną. Dla licznie zgromadzonych wolontariuszy oraz zaproszonych gości  w Sali Ziemi zaśpiewał Kamil Bednarek.

Anna Maciejewska i Angelika Krause