dziennik elektroniczny2

A- A A+

 

W związku z obchodami 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę Szkoła Podstawowa nr 57 im. Józefa Kostrzewskiego rozpoczyna realizację projektu pt. „Niepodległa”.

Celem projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczniów i młodzieży we wszystkich grupach wiekowych oraz  w środowisku lokalnym, przybliżanie wartości najważniejszych dla każdego Polaka: symboli narodowych, treści historycznych ukazanych w literaturze, muzyce, malarstwie.

Poniżej realizowane w szkole działania:

Grupa wiekowa I-III:

  1. W połowie września odbyła się wycieczka do Giecza. Był to klasy wyjazd integracyjny połączony z poznaniem początków PAŃSTWA POLSKIEGO. W Gieczu dzieci dowiedziały się, jak wyglądało życie w grodzie, jak mieszkali i czym się oni zajmowali się wtedy ludzie. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość przebrania się w repliki strojów z tamtych czasów, próbowali strzelać z łuku i własnoręcznie robili mąkę z ziaren. Próbowali tez podpłomyków upieczonych na ognisku. W drodze powrotnej odwiedziliśmy MUZEUM DZIECI WRZESIŃSKICH, gdzie dzieci dowiedziały się, jak wyglądała kiedyś szkoła i jak trudno było dzieciom, którym zakazano posługiwać się językiem ojczystym.

 2. Dnia 16 października klasy 2a i 2b były na lekcjach muzealnych w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym oraz w Muzeum Historii miasta Poznania. Dzieci uczestniczyły w lekcji dotyczącej historii polskiego godła (a właściwie herbu) oraz w lekcji o Powstaniu Wielkopolskim. Posłuchały opowieści o Ignacym Paderewskim, obejrzały i poznały poszczególne elementy munduru powstańca oraz różne rodzaje broni. Uczestniczyły też w warsztatach, podczas których projektowały swój własny herb i odgrywały rolę strzelców. Bardzo podobała im się taka lekcja historii. Przy okazji popatrzyły na trykające się koziołki 

Grupa wiekowa IV-VI:

  1. Na początku października klasy IV wraz z wychowawcami odwiedziły dwa poznańskie muzea: Muzeum Historii Miasta Poznania oraz Wielkopolskie Muzeum Wojskowości. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze zbiorami muzeów oraz uczestniczyć w warsztatach dotyczących herbu naszego miasta, dawnych zawodów oraz poszerzyć wiedzę dotyczącą obowiązków rycerza i damy dworu.

 

 

Wspólne dla wszystkich:

Dnia 7 października odbył się  rajd rowerowy Szlakiem Powstania Wielkopolskiego do Lusowa pod Patronatem  Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Wzięło w nim udział 22 osoby - uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami i opiekunami. Trasa rajdu liczyła ok 20 km na mecie rajdu na każdego czekał gorący posiłek. Następnie odbywały się konkurencje sprawnościowe m.in konkurs w strzelaniu z wiatrówki, w którym  dwie nasze drużyny zdobyły puchary - Zuzia Majchrzak z rodzicami oraz Michał Piechnicki z rodzicami. Zwiedzaliśmy również Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie.

 

Początek strony