dziennik elektroniczny2

A- A A+

 

"Ludzie stają się aniołami, wcale o tym nie wiedząc." A. Kaluga 

 

24 kwietnia nasi szkolni wolontariusze mieli zaszczyt poznać osobiście panią Agnieszkę Kalugę. Poznańską Wolontariuszkę Roku 2017, autorkę blogu, jak również książki "Zorkownia", założycielkę Stowarzyszenia dla Rodziców po Stracie Dziecka "Dlaczego". 

Zapatrzeni w jedną kobietę, która potrafiła zainspirować wiedzą i wzruszyć do łez słuchaliśmy, jak układają się historie ludzi, dla których była ostatnim przyjacielem. Pani Agnieszka Kaluga wzruszyła nas również swoimi wspomnieniami osób, które były jej bliskie w hospicjum, od których nauczyła się prawdziwie patrzeć na świat. 

Pani Agnieszka opowiedziała nam o tym, jak możemy zostać wolontariuszem medycznym. Jest to długi proces składający się z kursu, podczas którego odbywają się spotkania z pielęgniarką, lekarzem, księdzem, psychologiem i pacjentami. Kolejnym etapem jest część praktyczna; pod kontrolą bardziej doświadczonego wolontariusza jest się wdrażanym do środowiska hospicjum. Należy pamiętać, że jest to bardzo trudny wolontariat, w którym na co dzień możemy spotkać się ze śmiercią tych osób, które stają sie dla nas bliskie, stąd również jest wymagane, abyśmy mieli ukończone 18 lat.

Wielu wolontariuszy powraca do hospicjum, aby oddać to dobro, które spotkało ich najbliższych. Ważne w pracy wolontariatu jest to, aby pracować zespołowo. Tym samym ta odpowiedzialność jest rozdzielona na kilkoro osób. Będąc wolontariuszem trzeba być troszkę egoistą; musimy mieć z czego czerpać, aby móc dawać innym. 

Każdy wolontariat jest wartościowy, najważniejsza jest nasza chęć czynienia dobra, jak również uczciwość. Najgorzej jest nic nie robić. Spotkanie z Panią Agnieszką utwierdziło nas w przekonaniu, że idea wolontariatu jest słuszna i wartościowa. 

  Opracowała: Aleksandra Moszyńska

 

 

Początek strony